poniedziałek, 2 maja 2011

BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II

Największa beatyfikacja
w dziejach Kościoła


TVN24/PAP
Niedziela 1 maja, godz. 10.37. To wtedy Benedykt XVI wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji Jana Pawła II. Potem do ołtarza na placu świętego Piotra przyniesiono relikwiarz z ampułką jego krwi. Benedykt XVI podczas mszy beatyfikacyjnej ustanowił święto swego poprzednika 22 października. Później modlił się w Bazylice św. Piotra przy trumnie swojego poprzednika. A po nim tysiące wiernych. Według włoskiej policji, we mszy uczestniczyło 1,5 miliona wiernych oraz około 90 oficjalnych delegacji państwowych z całego świata.


Homilia Benedykta XVI podczas mszy beatyfikacyjnej (TVN24)



      Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.      
Formuła beatyfikacji wygłoszona przez Benedykta XVI

Tłumy oddają hołd 

Tysiące wiernych stoją w kilkusetmetrowej kolejce do bazyliki św. Piotra, by oddać hołd przy trumnie z doczesnymi szczątkami Jana Pawła II, która została wystawiona w świątyni. Wierni stoją wzdłuż balustrady Berniniego okalającej plac przed bazyliką. Do kolejki cały czas dołączają kolejni pielgrzymi chętni, by oddać hołd relikwiom papieża-Polaka.

Włoska policja oszacowała, że na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu przybyły setki tysięcy pielgrzymów. W sumie, we mszy beatyfikacyjnej na pl. św. Piotra oraz w kilkunastu punktach Rzymu przed wielkimi telebimami, brało udział ok. 1,5 mln ludzi. W punktach medycznych udzielono pomocy kilkuset osobom, które zemdlały w wielkim ścisku przed mszą, kiedy tłumy próbowały dostać się na plac św. Piotra.

Prezydenci, premierzy i królowie

We mszy uczestniczyło też około 90 delegacji z całego świata. Było 16 szefów państw, m.in. Bronisław Komorowski, a także prezydenci: Włoch Giorgio Napolitano, Słowacji Ivan Gaszparovicz, Meksyku Felipe Calderon, Albanii Bamir Topi, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Beninu Thomas Yayi Boni, Kamerunu Paul Biya, Konga Denis Sassou-Nguesso, Hondurasu Porfirio Lobo Sosa. We włoskiej delegacji był również premier Silvio Berlusconi oraz przewodniczący obu izb parlamentu. Przybył krytykowany za dyktatorskie rządy, prezydent Zimbabwe Robert Mugabe.

Francję reprezentował premier Francois Fillon, Litwę - premier Andrius Kubilius, Węgry - premier Viktor Orban, Stany Zjednoczone i Rosję - ambasadorowie. W Watykanie zabrakło natomiast kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

We mszy uczestniczyły też koronowane głowy i rodziny królewskie: belgijska rodzina królewska - król Albert II z królową Paolą, książę Hans-Adam II i księżna Marie z Liechtensteinu, Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa z Luksemburga, książę Filip z żoną Letizią z Hiszpanii oraz Książe Gloucester Richard Windsor z żoną ze Zjednoczonego Królestwa.

Przybyli również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Mszę koncelebrowali z papieżem kardynałowie, między innymi z Polski, oraz jeden arcybiskup - Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Uczyniono dla niego wyjątek, jako dla byłego sekretarza polskiego papieża. Komunii udzielało 800 księży.

Relacja "minuta po minucie": 

13:35 Prezydent Bronisław Komorowski złożył hołd beatyfikowanemu w niedzielę papieżowi Janowi Pawłowi II przy jego trumnie wystawionej w Bazylice św. Piotra.

13:17 Pielgrzymi powoli opuszczają plac św. Piotra, ale wielu nadal pozostaje na miejscu. Tysiące osób stanęło w kolejce do bazyliki św. Piotra, by przed trumną Jana Pawła II oddać mu hołd.

12:49 Papież modli się przy trumnie ze szczątkami Jana Pawła II, wystawionej w Bazylice św. Piotra przed Ołtarzem Konfesji. Towarzyszą mu kardynałowie.

12:45 Zakończenie mszy: tłumy śpiewają, ludzie machają flagami, wznoszą okrzyki "Benedetto Papież opuszcza plac, zmierza do Bazyliki św. Piotra. Biją watykańskie dzwony.

12:39 Benedykt XVI podziękował szczególnie włoskim władzom, zwłaszcza prezydentowi, za pomoc w organizacji uroczystości. Podziękował również siłom porządkowym i wolontariuszom za wszelką pomoc pielgrzymom.

12:35 Papież pozdrawia pielgrzymów w różnych językach: po francusku, niemiecku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku i polsku. Gorące brawa od zgromadzonych na placu. Po polsku papież powiedział: -Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych i terytorialnych, na czele z Panem Prezydentem. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności.

12:30 Ponowna prośba o modlitwę w całkowitej ciszy.

12:15 Zgromadzeni odmówili modlitwę "Ojcze nasz". Komunii świętej udziela 800 księży.

12:05 Organizatorzy szacują, że między wiernymi jest ponad 2 tys. reporterów, którzy relacjonują uroczystości beatyfikacyjne.

12:04 Część osób, którym na pl. św. Piotra jest za gorąco próbuje wyjść z sektorów, przedzierając się przez tłum. Niektórzy po nocy spędzonej na oczekiwaniu teraz śpią na karimatach i foliach. Służby medyczne udzielają pomocy osobom, które zasłabły lub źle się poczuły - głównie starszym. W pobliżu placu stoją namioty medyczne. Słychać sygnały karetek. Pielgrzymom rozdawana jest woda.

12:00 Liturgia eucharystyczna. Wierni wołają "Święty, święty, święty".

11:51 Do ołtarza zmierza procesja z darami - para Polaków w tradycyjnych góralskich strojach.

11:46 Modlitwa wiernych: prośby wznoszone są przez pielgrzymów po francusku, niemiecku, rosyjsku i angielsku.

11:40 Chwila cichej modlitwy, po niej wyznanie wiary.

11:38 Benedykt XVI podziękował za osobiste doświadczenie wieloletniej współpracy z Janem Pawłem II. - Kiedy wezwał mnie do Rzymu, na kolejne 23 lata mogłem być przy nim i coraz bardziej go podziwiać. Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą. Jego głęboka pokora pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu wymowne przesłanie i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne. Dzisiaj prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę ludu Bożego. Amen - zakończył.



Fragment homilii Benedykta XVI wygłoszony po polsku (Reuters)

11:31 - Ten znakomity syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie. Pomógł nam nie lękać się, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział po polsku papież. Wierni nagrodzili go brawami. 

11:29 - Benedykt XVI wspomina słynne słowa Jana Pawła II: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". - On otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne, odwracając siłą tendencję, która wydawała się nieodwracalna.

11:28 Wierni, którzy nie dostali się w pobliże placu św. Piotra uczestniczą w niedzielnej mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II na mostach na Tybrze i oglądają ją na dużych ekranach, ustawionych w różnych miejscach Rzymu. Pielgrzymi nie mają żadnych szans, by dostać się na plac św. Piotra. Ulice są zupełnie zablokowane przez tłumy wiernych. To z kolei potęguje uliczne korki. Na niektóre mosty na Tybrze można się dostać tylko z jednej strony.

11:25 - Dziś jawi się naszym oczom postać umiłowanego i czczonego Jana Pawła II. Dziś jego imię zostaje dołączone do świętych i błogosławionych - kontynuuje Benedykt XVI.

11:20 - "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" - powtarza słowa ewangelii Benedykt XVI. - Jest to błogosławieństwo wiary, którą Jan Paweł II otrzymał w darze od Boga Ojca dla budowania Kościoła Chrystusowego - powiedział papież. - Wzorem błogosławieństwa jest również Maria Panna - dodał, przypominając, że beatyfikacja Jana Pawła II ma miejsce pierwszego dnia maja, który jest miesiącem maryjnym.

11:18 - Chciałem, żeby proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał możliwie najszybciej. I oto nadszedł oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony - powiedział wiernym papież Benedykt XVI. Skierował serdeczne pozdrowienia do wszystkich pielgrzymów, kardynałów, patriarchów kościołów i oficjalnych delegacji. Pozdrowił również wszystkich uczestniczących w uroczystościach za pośrednictwem radia i telewizji.

11:13 Odczytany został fragment ewangelii św. Jana, 2,19 -31: "Zmartwychwstały ukazuje się apostołom" i "Niewierny Tomasz".

11:07 Milion wiernych zgromadzonych na placu wraz z chórami śpiewa "Alleluja".

11:03 Pierwsze czytanie w liturgii mszy po polsku. Po nim psalm, a następnie czytanie po angielsku.


Dwie zakonnice: polska siostra Tobiana Sobótka i francuska zakonnica Marie Simon-Pierre niosą ampułkę z krwią Jana Pawła II (APTN)


10:55 Euforia na placu św. Piotra. Wierni bili brawo i krzyczeli "Giovanni Paulo!". Nad głowami zebranych falowały setki tysięcy flag.

10:54 Na fasadzie bazyliki watykańskiej odsłonięto portret błogosławionego.


10:53
 Kardynał Agostino Vallini podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym. Następnie kardynał Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder wymienili uścisk pokoju z Benedyktem XVI.

10:47 Prośba o uczczenie błogosławionego Jana Pawła II chwilą ciszy. Wierni proszeni są o zachowanie ciszy, powstrzymanie się od oklasków, schowanie flag i transparentów. Plac św. Piotra zastygł w cichej modlitwie.

10:42 Siostra sercanka Tobiana Sobótka oraz francuska zakonnica Marie Simon-Pierre przyniosły do ołtarza relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II. Siostra Sobótka pracowała w papieskim apartamencie i towarzyszyła Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil jego życia. Marie Simon-Pierre ze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego została cudownie uleczona z zaawansowanej choroby Parkinsona w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci papieża. Wydarzenie to uznano za cud, przypisywany jego wstawiennictwu.

10:37 Papież Benedykt XVI: Po wysłuchaniu zdania kongregacji spraw kanonizacyjnych ustanawiamy, aby czcigodny sługa boży Jan Paweł II był odtąd nazywany błogosławionym. Ustanowił jego święto 22 października. 

10:35 - Jego serce otworzyło się na cały świat. Doprowadził do zgody między kościołami cherześcijańskimi. Był zwolennikiem przyjaźni między wszystkimi ludźmi dobrej woli. Jego posłannictwo było szczególnie skierowane do młodych. Zachęcał ludzi do burzenia murów. Zachęcał ludzi do szukania nowych celów duchowych - powiedział Agostino Vallini.

10:22 Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini wygłosił po łacinie następującą formułę: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu prosi uniżenie Waszą Świątobliwość, by zechciał wpisać w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża". Odczytał sylwetkę Karola Wojtyły. Przypomniał o wielkim uczucia papieża do swojej matki, powiedział o jego zainteresowaniu teatrem, pracy jako robotnik w czasie wojny.


Kardynał Vallini i ksiądz Oder proszą o beatyfikację (APTN)

10:01 Rozpoczęcie mszy beatyfikacyjnej na placu św. Piotra w Watykanie. Papież Benedykt XVI przejechał papa mobile przez tłum, pozdrawiając wiernych m.in. ucałował dwójkę małych dzieci.

09:49 Na plac św. Piotra przybył Prezydent Bronisław Komorowski wraz z polską delegacją. Wśród obecnych na placu są również prezydenci: Włoch Giorgio Napolitano, Meksyku Felipe Calderon, Bośni Bakir Izetbegović, Albanii Bamir Topi, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Beninu Thomas Yayi Boni, Kamerunu Paul Biya, Demokratycznej Republiki Konga Denis Sassou Nguesso, Hondurasu Porfirio Lobo Sosa. We włoskiej delegacji jest również premier Silvio Berlusconi oraz przewodniczący obu izb parlamentu. Przybył uważany ze despotę przywódca Zimbabwe Roberta Mugabe.


Rozpoczęcie mszy w Watykanie


Belgię reprezentuje rodzina królewska - król Albert II z królową Paolą, Francję - premier Francois Fillon, Litwę - premier Andrius Kubilius, Stany Zjednoczone - ambasador. 



09:45 We mszy wezmą udział kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz z Polski.

Trumna z ciałem papieża już w bazylice 

Wcześniej trumna ze szczątkami papieża została ustawiona w bazylice świętego Piotra przed Ołtarzem Konfesji.

Od piątku wyjęta z grobu w Grotach Watykańskich zamknięta trumna stała przy znajdującym się tam grobie świętego Piotra. Po mszy do trumny podejdzie papież Benedykt XVI wraz z kardynałami. Następnie hołd nowemu błogosławionemu oddadzą członkowie oficjalnych delegacji.

Przygotowanie do mszy

Przed głównymi uroczystościami odbyło się przygotowanie do mszy. Pielgrzymi niemal z całego świata odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kilku językach.

Odczytane zostały fragmenty "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Pielgrzymi wysłuchali także cytatów z niektórych przemówień polskiego papieża, m.in. z kanonizacji ojca Pio i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.

Modlitwy zakończyła pieśń "Jezu, ufam Tobie".

Tłumy na placu św. Piotra 

Plac św. Piotra wypełniony jest pielgrzymami (około milion osób), ci którym nie udało się tam wejść, mogą śledzić przebieg uroczystości dzięki telebimom rozstawionym na ulicach prowadzących do Watykanu i w centralnych punktach Rzymu. Wśród tłumów widoczne są tysiące polskich flag i transparentów z nazwami miast. Pielgrzymi szczelnie wypełnili plac świętego Piotra oraz wszystkie uliczki w promieniu 500 metrów od niego.

(tvn24.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz