czwartek, 24 marca 2011

Kilka słów o LTE


LTE

LTE
LTE to skrót od słów Long Term Evolution. Pod tą nazwą kryje się nowy standard mobilnej transmisji danych określany jako standard 3.9G, który jest następcą dobrze znanych w Polsce standardów HSDPA i HSPA+. Celem LTE jest zaoferowanie wyższych prędkości transferu, większej niezawodności i umożliwienie startu nowych usług mobilnych.
Najpopularniejszym obecnie w Polsce standardem transmisji danych w sieciach mobilnych jest technologia HSDPA umożliwiająca pobieranie danych z prędkością do 7,2 Mb/s. Standard HSPA+, będący połączeniem HSDPA i HSUPA pozwala na wysyłanie danych z prędkością do 5,76 Mb/s oraz pobieranie danych z prędkością do 21 Mb/s, a w połączeniu z technologią MIMO nawet do 28,8 Mb/s.
Rozwinięciem standardu HSPA+ jest standard Dual-Carrier HSPA+ pozwalający na pobieranie danych z prędkością do 42 Mb/s, a w połączeniu z technologią MIMO nawet do 84,4 Mb/s. W przypadku LTE maksymalne docelowe prędkości to 326,4 Mb/s (pobieranie) i 86,4 Mb/s (wysyłanie). Przeskok jest więc bardzo duży.
Wyższa wydajność
Szybkość przesyłu informacji to jednak nie wszystko. Twórcy standardu LTE kładli duży nacisk na wyeliminowanie wielu ograniczeń standardów HSDPA i HSPA+. Opóźnienie interfejsu radiowego LTE jest pięć razy mniejsze niż w HSPA+ i aż 10 razy mniejsze niż w przypadku HSDPA. Opóźnienie interfejsu radiowego wynoszące dla LTE około 10 ms zbliża się do opóźnień spotykanych w łączach kablowych. Kolejnym pokonanym ograniczeniem była liczba użytkowników, którą może obsłużyć jeden sektor stacji bazowej. Dla HSDPA było to do 30 użytkowników na sektor oraz do 60 w HSPA+, natomiast jeden sektor stacji bazowej LTE jest w stanie obsługiwać naraz nawet do 200 użytkowników.
Zastosowanie w LTE techniki wielodostępu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiplex Access) czy techniki wieloantenowej MIMO (Multiple Input Multiple Output) sprawia, że w porównaniu z UMTS transmisja LTE jest bardziej odporna na zakłócenia. Dzięki temu nawet na granicy zasięgu lepsze parametry sygnału LTE zapewniają proporcjonalnie dużo większą prędkość pobierania danych niż w przypadku UMTS.
Nowe usługi
Istotną cechą LTE jest mniejsze niż w 3G opóźnienienie. Wynosi ok. 12-20 milisekund. Na rynek mobilny będą więc mogły zostać wprowadzone kolejne generacje interaktywnych, multimedialnych usług. Mowa tu np. o wideokonferencjach, grach czy serwisach typu video-on-demand. Dzięki LTE możliwe stanie się odtwarzanie treści multimedialnych o wyższej jakości. Możliwość szybkiego przesyłania danych w połączeniu z coraz większym potencjałem tabletów, smartfonów i klasycznych telefonów zrewolucjonizuje segment mobilnej rozrywki.
Ważnym założeniem Long Term Evolution jest redukcja kosztów transmisji pojedynczego bitu informacji. W praktyce możemy więc spodziewać się w najbliższych latach spadku cen dostępu do mobilnego Internetu (w przeliczeniu na gigabajt transferu danych oraz megabit na sekundę).
Zmniejszy się znaczenie tradycyjnych rozmów głosowych. Koszty połączeń będą na tyle niskie, że praktycznie każdy użytkownik będzie korzystał z wideopołączeń na co dzień.
LTE nad Wisłą
Standard Long Term Evolution będzie dostępny w Polsce już wkrótce. Na razie trwają uruchomione przez Cyfrowy Polsat testy konsumenckie usługi. Są przewidziane do 30 czerwca 2011 r. Bierze w nich udział ok. 2 tys. osób, wśród nich klienci, którzy dołączyli do akcji „Zapisz się na Internet LTE”, przedstawiciele mediów oraz pracownicy Cyfrowego Polsatu. Polska ma szansę
stać się światowym pionierem we wdrażaniu LTE. Na tym awansie skorzystają zarówno indywidualni klienci, jak i przedsiębiorcy.
Wszyscy uczestnicy testów otrzymali modemy Speed 1000, skonstruowane specjalnie na potrzeby Cyfrowego Polsatu. Każdy użytkownik ma do wykorzystania 100 GB miesięcznie za darmo przy maksymalnej prędkości do 73 Mb/s – pobieranie – i do 25 Mb/s – wysyłanie. W zamian za możliwość wypróbowania usługi musi jedynie przekazywać informacje na temat jakości
usługi, wydajności, obsługi sprzętu.
(gadzetomania.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz